TR /EN

Apartmanda Asansör Kanunu

Anasayfa / Yazılar / Apartmanda Asansör Kanunu

Apartmanlarda ve sitelerde o bir vazgeçilmez, o bir hayati mevzu, o adeta binalarımızın kutsal bir parçası, o çok önemli makine parkurlarından biri.... ve o bir asansör...

Evet, Mono Profesyonel Yönetim olarak bu yazımıza böyle bir giriş yapmak istedik çünkü asansörler kaç katlı olursa olsun yürümeye dahi zorlandığımız günümüz şartlarında binalarımızda ki merdiven dairelerine karşı adeta bir kahraman gibi götürüyor bizi ne yöne gitmek istersek.

Peki yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan asansörlerin bakımı ve yöneticilerimizin sorumlulukları hakkında ne biliyoruz?

İşte bugün bu konuyu genel hatlarıyla ele alıyoruz.

Yöneticilerin Asansörler Hakkında Bilmesi Gereken Temel Noktalar

Yöneticilerin asansörlerin bakım, onarım ve periyodik kontrollerinde önemli görevleri ve sorumlulukları vardır. Son birkaç yıldır yapılan düzenlemelerle yöneticilerin “bina sorumlusu” olarak dikkat etmeleri gereken mühim görevleri yönetmeliklerle düzenlenmiştir.

Asansör işletme, bakım yönetmeliği uyarınca asansörün güvenli bir biçimde çalışmasını sağlamak maksadıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği yahut dışarıdan yetki vereceği insana yahut kat malikine yahut maliklerine yahut kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkiliye “bina sorumlusu” adı verilir. Yöneticiler sorumlu yetkili konumunda olarak asansör işletme ve bakımlarına dikkat etmelidir.

Yöneticilerin Servis ve Monte Sırasında Dikkat Etmesi Gerekenler

Asansörün bakımı, bina sorumlusu (yönetici) ile bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden yahut onun yetkili servisi tarafından yapılır. Yeni bir asansörün hizmete alındığı tarih, asansörün en temel teknik donanımlari, halat ve/yahut zincirlerin ve tip kontrol belgesi gerektiren parçaların sahip olduğu sahip olduğu özellikleri, tesis planları ve elektrik devre şemaları gibi asansörün ana fonksiyonlarını içerecek unsurların, asansör periyodik kontrol sonuçları ile önemli kazaların kayıt edileceği asansör kayıt defteri, söz konusu asansörü piyasaya arz eden asansör monte eden tarafından sağlanır. Bunun yanısıra asansör kimlik numarası, asansör kayıt defterinde belirtilir. Asansör kayıt defterinin bitmesi durumunda, yeni defter bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden yahut onun yetkili servisi tarafından temin edilir. Biten kayıt defteri, bina sorumlusu (yönetici) tarafından asansörün kullanım ömrü süresince muhafaza edilir.

Bina sorumlusu (yönetici) ile sözleşme imzalayan asansör monte eden yahut onun yetkili servisi, söz konusu asansör için geniş bir şekilde bir durum tespit raporu hazırlar ve bina sorumlusuna iletir. Asansör monte eden yahut onun yetkili servisince her bakımda yapılan işlemler kayıt altına alınır ve bir nüshası bina sorumlusuna (yönetici) iletildikten sonra bir nüshası da kendisi tarafından muhafaza edilir ve talep edilmesi durumunda yetkililere sunulur. Bina sorumlusu (yönetici) tarafından, bakım sözleşmesi yapılan asansör monte eden yahut onun yetkili servisinin haricindeki üçüncü tarafların asansöre müdahalesine izin verilmez.

Apartman ve Site Yöneticilerinin Asansör Bakımı ile Alakalı Yükümlülükleri

Bina sorumlusu (yönetici) asansörün güvenli bir biçimde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur. Bina sorumlusu (yönetici) engellilerin erişelebilirliği için asansörün devamlı olarak çalıştırılmasını sağlar. Periyodik kontrol ücreti bina sorumlusu (yönetici) tarafından kontrol tarihinden bu yana 30 gün içerisinde ödenir.

Bina sorumlusu (yönetici) asansörle alakalı herhangi bir tehlikeli durumu asansör monte eden yahut onun yetkili servisine iletir ve söz konusu asansöre asansör monte eden yahut onun yetkili servisi tarafından müdahale edilene kadar gerekli güvenlik önlemlerini alır.

Apartman ve Site Yöneticilerinin Periyodik Kontrol Aşamalarında Bilmesi Gerekenler

Bir binada yer alan asansörün güvenli bir biçimde kullanımını sağlamak maksadıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği yahut dışarıdan yetki vereceği kişi yahut kat maliki yahut malikleri yahut kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkili yahut ticari/hizmet amaçlı yapılarda sorumlu yetkili tarafından yaptırılır. Periyodik kontrolün yaptırılmasına dair yükümlülük alakalı idare ve bina sorumlusuna aittir.

Bina sorumlusu (yönetici) asansörün güvenli bir biçimde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırır. Bina sorumlusu, engellilerin ulaşılabilirliği için asansörün devamlı olarak güvenli kullanımını da sağlamak durumundadır.

Hukuken apartman kuralları

Asansör İŞLETME, bakım ve periyodik kontrol YÖNETMELİĞİ

Apartman yöneticisi asansörü kapatabilir mi

Apartman kuralları 2020

Apartmanda asansör Kanunu

Apartman Yönetmeliği

Apartman asansörü ile eşya taşımak

Apartman asansörde eşya taşımak yasak mı?

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0533) 403 93 39

Copyright © 2020. Her Hakkı Saklıdır. Aylift Asansör. Gaziantep Web Tasarım
Top